wtorek, 1 maja 2012

Kolejna porcja gorąca. Wzrasta ryzyko gwałtownych burz


Początek maja przywita nas powrotem upałów. Zarówno dziś jak i jutro na termometrach zobaczymy około 30°C lub nieco ponad. Przed nami jednak scenariusz klasyczny zbliżającego się powoli końca panowania gorącej masy powietrza – burze. Te już nie wiosenne, ale typowo letnie mogą na krótkie okresy przerywać piękną, słoneczną aurę. Burzowe warunki pozostaną do czwartku (03.05), od kiedy to ostatecznie się ochłodzi.

Chmura burzowa nad Karkonoszami
(30.04 godz. 17:30)
Już wczorajszego popołudnia (30.04) na żarskim niebie zaczęły się pojawiać niewielkie chmurki związane z obecnością tzw. chwiejnej masy powietrza, tzn. takiej, w której następują ruchy konwekcyjnej wymiany ciepła. Obserwacja tych chmurek i wnioski okazały się trafne. Jak się niedługo później okazało komórka burzowa rozwinęła się nad Karkonoszami, była dobrze widoczna z Żar nad południowym horyzontem (zdjęcie). Co prawda tylko jedna i to do tego po czeskiej stronie, przy granicy z Polską, gdzie dała wyładowania. Jednak to już świadczy o tym, że prognozy mówiące o burzach w kolejnych dniach trzeba traktować poważnie.

Pogoda w dniu dzisiejszym i jutrzejszym będzie na ogół dobra. Chmury burzowe zaczną się rozwijać w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nie powinno być ich dużo, a zjawiska będą miały charakter bardzo lokalny i krótkotrwały. Mimo to mogą być gwałtowne, co oznacza dużą ilość wyładowań atmosferycznych, połączonych z gwałtowną ulewą i być może z silnym wiatrem szkwałowym, w porywach do 80 km/h. Gwałtowne ulewy pojawiające się po okresie stwardnienia i wysuszenia gleby niestety często powodują lokalne podtopienia, gdyż opad początkowo z trudem wsiąka w grunt. Przy obecnie panującej nietypowo gorącej aurze musimy uważać także w lasach, gdyż ściółka leśna szybko się wysusza, stając się bardzo łatwopalna. Teraz mamy III stopień zagrożenia pożarowego.

Reasumując trzeba uważać, gdy zobaczymy ciemne chmury idące w naszą stronę, z których błyska i grzmi. ( poradnik podstawowych zasad klikając tu: http://lowcyburz.pl/2012/03/09/zasady-bezpieczenstwa-podczas-burz/ ) Bieżące informacje można też znaleźć klikając w logo Skywarn Polska u góry strony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz