niedziela, 21 lipca 2013

Potężny wyż stabilizuje pogodę nad Europą Zachodnią

Od ok. 2 tygodni nad Europą Zachodnią rozbudował się spory antycyklon, który przynosi słoneczną, suchą i coraz cieplejszą aurę. Na południu zbiera się coraz więcej gorących mas powietrza zwrotnikowego. Wyż ten od tygodnia ma także bardzo dobry wpływ na pogodę w naszym regionie. Jak długo się utrzyma?

Powoli przyzwyczajamy się do pogodnego nieba, po wielu tygodniach kaprysów pogodowych, w końcu lato wynagradza nam cierpliwość. Mamy za sobą pierwszy suchy tydzień, kiedy nie spadła ani kropla deszczu. Temperatura mimo słońca pozostaje znośna, przynajmniej na razie. To dlatego, że znajdujemy się po wschodnich peryferiach wyżu, co oznacza, że napływają łagodne masy powietrza z północnego zachodu. Temperatura maksymalna na ogół wahała się w ostatnich dniach na poziomie około 25-28 oC

Na początku tygodnia nadal pozostaniemy na peryferiach układu wyżowego, więc napływać będzie powietrze z północnego zachodu. Nieco się ochłodzi we wtorek, gdyż nad Polską znajdzie się chłodny front atmosferyczny, ale to ochłodzenie akurat w naszej części kraju będzie najmniej odczuwalne. Temperatura spadnie do 24 st. Nie będzie burz, ani specjalnie mocnych opadów deszczu. To będzie jedynie mały przerywnik do tego, co nastanie potem. Od połowy tygodnia sytuacja zacznie ulegać radykalnej zmianie. Centrum wyżu przemieści się nad południową Europę, na Atlantyku zaczną się pogłębiać niże, w efekcie czego do naszego regionu zacznie napływać afrykańskie powietrze. W kolejny weekend (28-29.07) temperatura może nawet przekroczyć 35 st! Zaczną się pojawiać warunki na burze. Modele mają już skłonność do pokazania gwałtownego zakończenia tej fali upałów, ale do tego czasu wiele się może zmienić. Tak więc raczej nie grozi nam długotrwała susza. I tak obecna sytuacja przełoży się na istotne zmniejszenie się sumy miesięczne opadów. Po 20 lipca suma wynosi zaledwie 20mm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz