piątek, 26 lipca 2013

Uwaga na upały!

Omawiany w ostatnim artykule układ wyżowy osłabł, ale nadal jest rozległy. Zmienił swoją pozycję w taki sposób, że zaczyna napływać zwrotnikowa i bardzo gorąca masa powietrza znad Afryki, z kierunków południowo-zachodnich.

Czego należy się spodziewać? Od dnia dzisiejszego do poniedziałku (29.07) temperatura znacząco przekraczać będzie 30 st. Dziś możemy mieć do 31 st, ale jutro i pojutrze nawet w okolicach 35 st. W poniedziałek około 30 st, bo zacznie padać i mogą wystąpić gwałtowne burze.

Co się zaleca podczas panowania takich temperatur? Przede wszystkim noszenie okryć głowy w godzinach 10-18-ta, kiedy operacja słoneczna jest najsilniejsza. Ograniczenie wystawiania się na słońce z powodu odwodnienia i oparzeń skóry, a jak już musimy pracować na otwartej przestrzeni stosować kremy z filtrami UV. Pić dużą ilość wody mineralnej, najlepiej niegazowanej. Ograniczyć wysiłek fizyczny. To są najbardziej ogólne zalecenia.

Jak już wspomniałem pogoda taka utrzyma się kilka dni, po czym przyjdzie ochłodzenie o ok. 10-15 st, zapoczątkowane jak to zwykle bywa w takiej sytuacji gwałtownymi burzami. Prognoza na dłuższy okres przewiduje iż po krótkim ochłodzeniu znów zrobi się bardzo gorąco w kolejny weekend. Tak więc mamy wymarzone lato, lipiec jak na razie zapisuje się jako bardzo suchy i słoneczny - w sumie na marginesie jest to potwierdzenie w pewnym stopniu moich przewidywań opartych o własne kilkunastoletnie obserwacje.

niedziela, 21 lipca 2013

Potężny wyż stabilizuje pogodę nad Europą Zachodnią

Od ok. 2 tygodni nad Europą Zachodnią rozbudował się spory antycyklon, który przynosi słoneczną, suchą i coraz cieplejszą aurę. Na południu zbiera się coraz więcej gorących mas powietrza zwrotnikowego. Wyż ten od tygodnia ma także bardzo dobry wpływ na pogodę w naszym regionie. Jak długo się utrzyma?

Powoli przyzwyczajamy się do pogodnego nieba, po wielu tygodniach kaprysów pogodowych, w końcu lato wynagradza nam cierpliwość. Mamy za sobą pierwszy suchy tydzień, kiedy nie spadła ani kropla deszczu. Temperatura mimo słońca pozostaje znośna, przynajmniej na razie. To dlatego, że znajdujemy się po wschodnich peryferiach wyżu, co oznacza, że napływają łagodne masy powietrza z północnego zachodu. Temperatura maksymalna na ogół wahała się w ostatnich dniach na poziomie około 25-28 oC

Na początku tygodnia nadal pozostaniemy na peryferiach układu wyżowego, więc napływać będzie powietrze z północnego zachodu. Nieco się ochłodzi we wtorek, gdyż nad Polską znajdzie się chłodny front atmosferyczny, ale to ochłodzenie akurat w naszej części kraju będzie najmniej odczuwalne. Temperatura spadnie do 24 st. Nie będzie burz, ani specjalnie mocnych opadów deszczu. To będzie jedynie mały przerywnik do tego, co nastanie potem. Od połowy tygodnia sytuacja zacznie ulegać radykalnej zmianie. Centrum wyżu przemieści się nad południową Europę, na Atlantyku zaczną się pogłębiać niże, w efekcie czego do naszego regionu zacznie napływać afrykańskie powietrze. W kolejny weekend (28-29.07) temperatura może nawet przekroczyć 35 st! Zaczną się pojawiać warunki na burze. Modele mają już skłonność do pokazania gwałtownego zakończenia tej fali upałów, ale do tego czasu wiele się może zmienić. Tak więc raczej nie grozi nam długotrwała susza. I tak obecna sytuacja przełoży się na istotne zmniejszenie się sumy miesięczne opadów. Po 20 lipca suma wynosi zaledwie 20mm.

środa, 3 lipca 2013

Burza z gradem przeszła nad Żaganiem. Kolejne kilka dni jeszcze burzowe, ale ciepło.

Superkomórka nad Żaganiem
w dniu 02.07.
Pogoda na przełomie czerwca i lipca bardzo nas nie rozpieszcza. W zeszłym tygodniu było zimno i bardzo deszczowo. W ciągu doby spadło niespełna 80 mm deszczu, jak przewidywały to modele numeryczne. Efektem były dość liczne podtopienia i gwałtowny wzrost poziomu lokalnych rzek. W kolejnych dniach napływały chłodne masy polarnomorskie. Temperatura maksymalna sięgała zaledwie 12-16 st. 

Od pierwszego dnia lipca zaczęło się robić ciepło. Nawet nie ma zwrotnikowej masy powietrza, a już rozwijać się zaczęły dość gwałtowne burze. W poniedziałek (01.07) szalały w okolicach Zielonej Góry. W dniu wczorajszym (02.07) sam byłem świadkiem nawałnicy z gradem, która nawiedziła Żagań. Poniżej film.



Grad miał średnicę ok. 2 cm. Wiatr wiał w porywach do 80 km/h.
Niestety burze możliwe będą do piątku i choć nie ma zbyt sprzyjających warunków na silne zjawiska, to jednak sytuacja jest dynamiczna i niektóre burze są gwałtowne. Dlatego  trzeba uważać. Najprawdopodobniej od soboty pogoda się uspokoi. Temperatura w tym czasie wynosić będzie od 25 do 28 st. C. Tak więc mimo wszystko przed nami dni z dość łagodnym latem.